Cross Country Coaches of the Year
Year
Girls
Boys
2014    
  1A - Greg Cook - Tribune/Greeley County 1A - Shea Rothchild - Brewster
  2A - Pat Dorshorst - Oberlin-Decatur 2A - Bianca Williams - Maranatha Academy
  3A - Wade Caselman - SE of Saline 3A - Curtis Vermilliion - Halstead
  4A - Randy Mijares - Wichita-Trinity Academy 4A - Tyler Nelson - Clay Center
  5A - Alan Birdsell - Maize South 5A - Mallory Huseman - Blue Valley West
  6A - Tony Bozarth-Olathe East 6A - Diana Huber - Blue Valley
2013 Chris McAfee - Desoto Lyles Lashley - Ellinwood
  1A - Mike Hullman - Macksville 1A - Tom Ginther - Natoma
  2A - Bianca Williams - Maranatha Academy 2A - Lyles Lashley - Ellinwood
  3A - Rod Wasson - Douglass 3A - Nealee Johnston - Hesston
  4A - Chris McAfee - DeSoto 4A - Torey Keller - Winfield
  5A - Lonnie Theissen - Valley Center 5A - Mark Chipman - Mill Valley
  6A - Steve Heffernan - Lawrence-Free State 6A - Susan Melgares - Manhattan
2012 Justin Wrigley - St. Thomas Aquinas Mike Pope - Wichita North
  1A - Brenda Peschel - Axtell 1A - Randy Stanley - Victoria
  2A - Mark Anderson - Berean Academy 2A - Mike Horton- Stanton County
  3A - George Rossi - Norton 3A - Maggie Brueggen - Hutchinson Trinity
  4A - Kathey Strecker - Topeka-Hayden 4A - Dale Landes - Mulvane
  5A - Justin Wrigley - St. Thomas Aquinas 5A - Rich Wilson - Blue Valley SW
  6A - Krista Linenberger - Garden City 6A - Mike Pope - Wichita North
2011 Bianca Williams-Maranatha Academy Richard Cox-Scandia-Pike Valley
  1A-Chrisi Douglas-Lawrence-Bishop Seabury 1A-Richard Cox-Scandia-Pike Valley
  2A-Bianca Williams-Maranatha Academy 2A-Lyles Lashley-Ellinwood
  3A-Leland Shaffer-Douglass 3A-Tim Savage-Wellsville
  4A-Lesley Wilson-Paola 4A-Rick Patton-Wamego
  5A-Melanie Enneking-Lansing 5A-Cory Swords-Bishop Carroll
  6A-Van Rose-Shawnee Mission Northwest 6A-JJ Wanamaker and John Wiebe-Shawnee Mission South
2010 Ran Nielsen-Bishop Carroll Patrick Younger-Ness City
  1A-Greg Cook-Tribune/Greely County 1A-Jon Johnson-Pretty Prairie
  2A-Shad Mehl-Leoti/Wichita County 2A-Patrick Younger-Ness City
  3A-George Rossi-Norton 3A-Steven Riley-Wichita Independent
  4A-John James-Concordia 4A-Nick Rodriguez-Hugoton
  5A-Ran Nielsen-Bishop Carroll 5A-Cheri Bevis-Liberal
  6A-Jeff Onnen-Shawnee Mission West 6A-Van Rose-Shawnee Mission Northwest
2009 Garry Sigle-Riley County Dale Landes-Mulvane
  1A-Patty Dole-Burrton 1A-Greg Cook-Tribune/Greeley County
  2A-Rena Mick-Bennington 2A-Mark Anderson-Berean Academy
  3A-Garry Sigle-Riley County 3A-Dina Giles-Minneapolis
  4A-Kathy Strecker-Topeka Hayden 4A-Dale Landes-Mulvane
  5A-Richard Mick-Newton 5A-Cory Swords-Bishop Carroll
  6A-Mike Webb-Blue Valley West 6A-Scott Shufelberger-Washburn Rural
2008 Greg Cook-Tribune-Greeley County Lindall Cox-Holcomb
  1A - Greg Cook-Tribune-Greeley County 1A - Patrick Younger-Ness City
  2A - Terry Skinner-Belleville-Republic County 2A - Bianca Willimas-Maranatha Academy
  3A - Chris Roderick-Belle Plaine 3A - Lindall Cox-Holcomb
  4A - Chris McAfee-Desoto 4A - Rick Patton-Wamego
  5A - Justin Wrigley-St. Thomas-Aquinas 5A - Donnie Palmer - Topeka West
  6A - Eldon Edwards-Derby 6A - Brian Anderson-Lawrence
2007 Tom Camian-Olpe Dan Whistler-Sterling
  1A - Tom Camian-Olpe 1A - Darrell Bryant-South Gray
  2A - Bianca Williams-Maranatha Academy 2A - Dan Whistler-Sterling
  3A - Tim Hesseltine-Remington 3A - Kevin Reese-Scott City
  4A - Mike Spielman-Baldwin 4A - Dale Landes-Mulvane
  5A - Ran Neilsen-Bishop Carroll 5A - Mark Stanbrough-Emporia
  6A - Harlan Locke-Blue Valley NorthWest 6A - Bruce DuFresne-Shawnee Mission South
2006 Tony Bozarth - Olathe East Van Rose - Shawnee Mission Northwest
  1A - Greg Bontrager - Goessel 1A - Greg Cook - Tribune Greeley County
  2A - Rena Mick - Bennington 2A - Glenn McFall - Meade
  3A - Bob Christenson - Medicine Lodge 3A - Lisa Cowan - Kansas City Christian
  4A - Chris McAfee - DeSoto 4A - Ron Koppenhaver - El Dorado
  5A - Justin Wrigley - St. Thomas Aquinas 5A - Damian Smithhisler - Kapaun Mt. Carmel
  6A - Tony Bozarth - Olathe East 6A - Van Rose - Shawnee Mission Northwest
2005 Rick Brading - Topeka Seaman Ken Russell - Abilene
  1A - Gregg Maseburg - Macksville 1A - Richard Cox - Pike Valley
  2A - Jason Robben - Oakley 2A - Dan Whisler - Sterling
  3A - Garry Sigle - Riley County 3A - Wade Caselman - Southeast of Saline
  4A - Paul Boone - Eudora 4A - Ken Russell - Abilene
  5A - Rick Brading - Topeka Seaman 5A - Fernando Martinez - Bishop Carroll
  6A - Susan Melgares - Manhattan 6A - Bob Schmeckel - Junction City
2004 Tyler Nelson - Clay Center Bob Camien - Topeka Seaman
  1A - Greg Cook - Tribune Greeley County 1A - Darrell Bryant - South Gray
  2A - Tim Hesseltine - Whitewater Remington 2A - Jerry Gum - Stanton County
  3A - Ted Orth - Garden Plain 3A - Ron Davis - Ellsworth
  4A - Tyler Nelson - Clay Center 4A - Jeff Laha - Clearwater
  5A - Rick Brading - Topeka Seaman 5A - Bob Camien - Topeka Seaman
  6A - Mark Stanbrough - Emporia 6A - Josh Schepis - Maize
2003 Mike Spielman - Baldwin Rick Patton - Wamego
  1A-2A - Brad Dix - Sacred Heart 1A-2A - Dan Eslinger - Deerfield
  3A - Carle Kuhn - Beloit 3A - Ron Davis - Ellsworth
  4A - Mike Spielman - Baldwin 4A - Rick Patton - Wamego
  5A - Damian Smithhisler - Kapaun Mt. Carmel 5A - Larry Ward - Gardner-Edgerton
  6A - Tony Bozarth - Olathe East 6A - Mark Stanbrough - Emporia
2002 Joe Hammersmith - Hutch Trinity Greg Wilson - St. Thomas Aquinas
  1A-2A - Joe Hammersmith - Hutch Trinity 1A-2A - Jerry Gum - Stanton County
  3A - Doug Leiker - Sabetha 3A - Lisa Cowan - Kansas City Christian
  4A - Mike Spielman - Baldwin 4A - Jeff Laha - Clearwater
  5A - Troy Neaville - Liberal 5A - Rick Keltner & Jerold Harris - Hays
  6A - Greg Doan - Blue Valley North 6A - Greg Wilson - St. Thomas Aquinas
2001 Harlan Locke - Blue Valley Northwest Dick Reamon - Lawrence
  1A-2A - Joe Hammersmith - Hutch Trinity 1A-2A - Lisa Cowan - Kansas City Christian
  3A - Curtis Vermillion - Halstead 3A - Lindell Cox - Holcomb
  4A - Randy Hassenbank - Andover 4A - Phil Williams - Tongonoxie
  5A - Todd Kaiser - Great Bend 5A - Winston Kenton - Bishop Carroll
  6A - Harlan Locke - Blue Valley Northwest 6A - Dick Reamon - Lawrence
2000 Tom Camien - Olpe Van Rose - Shawnee Mission Northwest
  1A-2A - Tom Camien - Olpe 1A-2A - Joe Hammersmith - Hutch Trinity
  3A - Dave McLeland - Hoisington 3A - Brian Kennell - Hillsboro
  4A - Tyler Nelson - Clay Center 4A - Rick Patton - Wamego
  5A - Jim Baker - Buhler 5A - Larry Dostert - Bishop Carroll
  6A - Harlan Locke - Blue Valley Northwest 6A - Van Rose - Shawnee Mission Northwest
1999 John Haraughty - Shawnee Mission East Kristi Lockyear - Northern Heights
1998 Chris Kornhaus - Ottawa Mike Spielman - Baldwin
1997 Ron Koppenhaver - El Dorado Rex Wilson - Marion
1996 Don Meier - Olathe South Jim Muck - Smith Center
1995 Ark Morris - Stanton County Bob Karr - Emporia
1994 Jack Bowman - Great Bend Rick Patton - Wamego
1993 Kathy Strecker - Topeka Hayden Larry Dostert - Bishop Carroll
1992 Garry Sigle - Riley County  
1991 Van Rose - Shawnee Mission Northwest  
1990   Van Rose - Shawnee Mission Northwest
1989    
1988    
1987    
1986    
1985    
1984    
1983    
1982    
1981    
1980